Jak bezpiecznie dla pacjenta stosować sedację wziewną
Dzisiejsza stomatologia nakierowana jest na poprawę komfortu pacjenta i ograniczenie jego doznań bólowych. Sedoanalgezja, czyli jednoczesne opanowanie lęku i bólu, doskonale wpisuje się w podstawowe założenie współczesnej współpracy lekarz – pacjent. Doskonałym narzędziem rozszerzających strefę komfortu pracy z pacjentem jest sedacja wziewna lub, mówiąc potocznie, wykonywanie innych procedur w tzw. gazie rozweselającym. Sprawdź, jak bezpiecznie dla pacjenta przeprowadzić taki zabieg i dlaczego opłaca Ci się korzystać na co dzień z sedacji.
Poszerzone lakowanie – gdy pacjent boi się bólu i dotyku, stosuj abrazję powietrzną
Gdy masz pacjenta gotowego i w sedacji, możesz wykonać wiele procedur. Jeśli pacjentem jest dziecko w wieku 5–7 lat, to niemal na pewno z początkową, pierwotną, próchnicą w pierwszych zębach stałych. Doskonałym przykładem zabiegu zabezpieczającego będzie tzw. poszerzone lakowanie. Do oczyszczenia młodego zęba nie użyjesz jednak tradycyjnego wiertła, lecz ciśnieniowej piaskarki abrazyjnej.
Jak przeprowadzić bezpośrednią odbudowę ubytku materiałem kompozytowym z wykorzystaniem techniki stempla okluzyjnego
Technikę stempla okluzyjnego, jako metodę odbudowy bezpośredniej, jest godna polecenia w przypadku ubytków pierwotnych klasy I oraz II, z zachowaną powierzchnią żującą. Zwiększa ona dokładność odtworzenia pierwotnej morfologii zęba oraz zachowanie kontaktów zwarciowych, dzięki czemu minimalizuje się negatywny wpływ na funkcję narządu żucia. Dodatkową korzyścią jest izolacja podczas polimeryzacji, a tym samym przeciwdziałanie powstawaniu warstwy inhibicji tlenowej. Sprawdź co jeszcze zyskasz stosując w swoim gabinecie stempel.
Sprawdź, jak możesz leczyć kamicę ślinianki podżuchwowej - wybierz najlepszą metodę z czterech dostępnych
Proponujemy Ci przegląd i opisanie dostępnych metod leczenia kamicy ślinianki podżuchwowej, dostępnych w piśmiennictwie ze szczególnym uwzględnieniem możliwości wykonywania takich zabiegów w praktyce stomatologicznej. Chodzi zwłaszcza o przypadek, gdy kamień nie znajduje się w miąższu ślinianki, a w jej przewodzie wyprowadzającym, co zwiększa dostępność leczenia. Opisany przypadek pochodzi z codziennej praktyki autorów (Klinika Stomatologiczna Trio-dent w Warszawie).
Wykonujesz zabiegi medycyny estetycznej? Zabezpiecz się przed roszczeniami
Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na zabiegi estetyczne rośnie liczba podmiotów udzielających tego typu świadczenia. O czym – obok właściwie prowadzonej dokumentacji medycznej – musisz pamiętać, prowadząc działalność w tym zakresie? Sprawdź, jak jeszcze zabezpieczyć się przed roszczeniowym pacjentem. »
Jak krok po kroku poprowadzić leczenie mnogich torbieli zawiązkowych sprzężonych z zawiązkami nadliczbowych zębów
Przedstawiamy Ci opis przypadku leczonej w Klinice Stomatologicznej Trio-dent 13-letniej pacjentki, u której podczas badania radiologicznego stwierdzono obecność dwóch, obustronnie położonych torbieli zawiązkowych, towarzyszących zatrzymanym zębom nadliczbowym, umiejscowionym obustronnie pomiędzy zębami przedtrzonowymi żuchwy po stronie językowej. W znieczuleniu ogólnym wykonano zabieg jednoetapowego wyłuszczenia obu torbieli wraz z zawiązkami zębów nadliczbowych. Przebieg śród- i pooperacyjny odbywał się bez powikłań. Diagnozę potwierdzono badaniem histopatologicznym – cystis folicullaris.
Archiwalny Jak czyścić irygator do zębów?
Irygatory do zębów są coraz częściej stosowanym urządzeniem do codziennej higieny jamy ustnej. Wykorzystują one strumień pulsującej wody, aby usuwać resztki jedzenia, bakterie i płytkę nazębną z przestrzeni międzyzębowych oraz spod linii dziąseł. Aby irygator działał skutecznie i higienicznie, kluczowe jest jego regularne oraz właściwe czyszczenie. W tym artykule omówimy krok po kroku, jak prawidłowo czyścić irygator do zębów. »
Archiwalny Artykuł sponsorowany: Stomatolog w Warszawie: jakie rodzaje znieczuleń stosowane są w gabinetach dentystycznych?
Zabiegi dentystyczne mogą wiązać się z bólem, ale ulgą na tego typu nieprzyjemności jest znieczulenie. Niektórzy pacjenci odczuwają jednak dodatkowy dyskomfort związany z ingerencją igły lub ogólnym lękiem przed dentystą. Rozwiązaniem są nowoczesne metody znieczulania wykorzystywane przez warszawskich stomatologów. Jakie rozwiązania oferują? »