Jak opracować komorę miazgi narzędziami ultradźwiękowymi

Narzędzia ultradźwiękowe są wykorzystywane we współczesnej endodoncji do przeprowadzenia wielu procedur. W większości są to etapy leczenia technicznie trudne do wykonania, takie jak odnajdywanie ujść kanałowych, udrażnianie kanałów zobliterowanych czy usuwanie materiału wypełniającego podczas powtórnego leczenia endodontycznego.

Pacjentka ciężarna w gabinecie dentystycznym

Liczne prace naukowe i kliniczne wskazują na to, iż infekcje rozwijające się pierwotnie w miejscach anatomicznie odległych od macicy – w jamie ustnej ciężarnej – mogą być odpowiedzialne za przedwczesne porody. Offenbacher zauważył, że noworodki z masą urodzeniową poniżej 1000 g rodziły się w grupie kobiet z zapaleniem przyzębia. Odpowiednia profilaktyka zmniejsza zarówno ryzyko porodu przedwczesnego i niskiej masy urodzeniowej, jak i wystąpienie innych powikłań w okresie ciąży (między innymi stanu  przedrzucawkowego, cukrzycy ciążowej).

Gdy pacjent pyta, czy stosowanie fluoru jest korzystne dla jego zębów

Ostatnio słyszy się coraz więcej kontrowersji na temat profilaktyki fluorkowej. Lekarze dentyści często spotykają się w swoich gabinetach z negatywnymi opiniami na ten temat niektórych pacjentów czy rodziców, którzy przyprowadzają do gabinetu swoje dzieci. Tymczasem żadne badania naukowe nie potwierdzają tych opinii. A wykorzystanie potencjału profilaktyki fluorkowej wskazane jest zwłaszcza przy wysokiej zapadalności na próchnicę.

W jaki sposób możesz ułatwić sobie pracę, stosując w implantologii technikę Speed’s

Urządzenie Speed’s w chirurgii implantów stomatologicznych zapewnia pacjentowi większą pewność i komfort, jak również większą łatwość i wydajność w leczeniu i praktyce chirurgicznej. Pacjenci zauważają różnicę pomiędzy bolesnymi zabiegami chirurgii implantów u swoich znajomych i przyjaciół a swoimi zabiegami, dużo mniej nieprzyjemnymi. Warto sprawdzić zatem tę innowację w swoim gabinecie.

Dlaczego w codziennej praktyce stomatologicznej warto stosować koferdam

Koferdam, inaczej zwany ślinochronem, jest narzędziem, które w niebagatelny sposób poprawia jakość wykonywanej przez lekarza pracy oraz komfort i bezpieczeństwo pacjenta. Sprawdź jak go założyć i ułatwić swoją pracę.

Przezroczyste szyny szeregujące typu aligner świetną alternatywą dla stałych aparatów

Jest to metoda leczenia ortodontycznego, która u dorosłych pacjentów pozwala korygować wady zgryzu. Daje taką możliwość dzięki serii ruchomych, wykonanych ze specjalnego polimeru, ściśle obejmujących zęby niewidocznych szyn (nakładek, alignerów). Sprawdź, kiedy możesz zaproponować pacjentowi takie leczenie.

Jak powinno wyglądać badanie pacjenta pourazowego w gabinecie stomatologicznym

Gabinet stomatologiczny może być pierwszym miejscem, do którego zgłosi się pacjent po świeżym urazie lub po urazie, do którego doszło kilka dni wcześniej, a został przeoczony. Dlatego bardzo istotne jest, aby znać podstawy badania pacjenta pourazowego.

Jak przeprowadzić rekonstrukcję kości w miejscu po ekstrakcji zęba w przypadku współtowarzyszących mnogich recesji dziąsła

W dobie współczesnej stomatologii możliwe jest wykonanie zaawansowanych procedur rekonstrukcji wyrostka zębodołowego czy też samego zębodołu pod warunkiem odpowiedniej ilości tkanek miękkich w operowanej okolicy. Jest to niezbędne do całkowitego pokrycia rekonstruowanych tkanek płatem śluzówkowo-okostnowym w celu właściwej rewaskularyzacji miejsca biorczego zarówno ze strony łoża biorczego, jak i płata pokrywającego.

Baner Koronawirus

Najnowszy numer

Nr 80 - kwiecień 2024 r.

AML 80 okladka

Zdarzenia medyczne – obowiązki placówek

Dostępny w wersji elektronicznej