Stany nagłego zagrożenia życia w gabinecie dentystycznym
W przypadkach wystąpienia stanów zagrożenia życia u pacjenta musisz szybko działać, bazując na swojej wiedzy z zakresu medycyny ratunkowej. Sprawdź, czy jesteś do tego właściwie przygotowany.
Uzupełnienia pośrednie w codziennej praktyce stomatologicznej. Część II – wyciski i cementowanie
W numerze 11 naszego pisma omówiliśmy szczegółowo, czym są uzupełnienia typu inlay/onlay. Na załączonym filmie pokazaliśmy technikę preparacji. Kolejnym krokiem w pośredniej technice pracy jest wykonanie wycisku, aby laboratorium mogło wykonać uzupełnienie.
ABC pierwszej pomocy w gabinecie lekarskim
W gabinecie lekarskim często stykamy się ze zdarzeniami, które wymagają od personelu medycznego szybkiej reakcji. Oczywiście gabinet lekarski to nie SOR, ale ważne jest, by pomoc udzielona w gabinecie była skuteczna do czasu, gdy Twój pacjent nie trafi do SOR lub do zespołu ratownictwa medycznego. Sprawdź, co może być przyczyną utraty przytomności u Twojego pacjenta oraz jak powinieneś postępować w takim nagłym przypadku.
Jak przeprowadzać skuteczne leczenie protetyczne dzieci
Przekonanie, że leczenie protetyczne należy stosować tylko u pacjentów dorosłych, należy dziś już do przeszłości. Wiadomo od dawna, że uzupełnienie braków zębowych należy rozpocząć tak wcześnie jak to możliwe.
W jaki sposób stosować w praktyce wkłady z włókna szklanego
Niekwestionowany rozwój materiałoznawstwa stomatologicznego w ostatnich latach zweryfikował poglądy na temat zachowawczej odbudowy zębów po leczeniu endodontycznym. Mamy możliwość stosowania materiałów złożonych, takich jak kompozyty, kompozyty zbrojone włóknem szklanym, inserty z włókna szklanego, wkłady koronowo-korzeniowe z włókna szklanego. Spowodowało to uproszczenie procedur klinicznych. Umożliwiło odbudowę zrębu oraz korony zęba w sposób bezpośredni, bez udziału laboratorium protetycznego.
Jak wprowadzać w praktyce elementy wczesnej interwencji ortodontycznej
Nabyte wady zgryzu powstające w pierwszych latach życia ma aż 40% dzieci. W wielu przypadkach można temu zapobiec, podejmując wczesną interwencję ortodontyczną polegającą na właściwym kierowaniu wzrostem i rozwojem narządu żucia. Sprawdź, co poradzić rodzicom małych pacjentów.
Uzupełnienia pośrednie w codziennej praktyce stomatologicznej. Część pierwsza – preparacja
Pojedyncze uzupełnienia protetyczne, takie jak wkłady koronowe typu – inley, onley, overley czy endokorony, są pracami, których wykonywanie znacząco zwiększa możliwości ogólnej praktyki lekarza dentysty. Uzupełnienia te są doskonałą alternatywą dla dużych bezpośrednich uzupełnień kompozytowych. Z uwagi na rozległość odbudowy i skurcz polimeryzacyjny towarzyszący bezpośredniej metodzie pracy może ona powodować nieszczelność brzeżną, szczególnie w częściach proksymalnych uzupełnienia. Pośrednie wykonanie uzupełnienia eliminuje te ograniczenia.
Jak opracować komorę miazgi narzędziami ultradźwiękowymi
Narzędzia ultradźwiękowe są wykorzystywane we współczesnej endodoncji do przeprowadzenia wielu procedur. W większości są to etapy leczenia technicznie trudne do wykonania, takie jak odnajdywanie ujść kanałowych, udrażnianie kanałów zobliterowanych czy usuwanie materiału wypełniającego podczas powtórnego leczenia endodontycznego.
Pacjentka ciężarna w gabinecie dentystycznym
Liczne prace naukowe i kliniczne wskazują na to, iż infekcje rozwijające się pierwotnie w miejscach anatomicznie odległych od macicy – w jamie ustnej ciężarnej – mogą być odpowiedzialne za przedwczesne porody. Offenbacher zauważył, że noworodki z masą urodzeniową poniżej 1000 g rodziły się w grupie kobiet z zapaleniem przyzębia. Odpowiednia profilaktyka zmniejsza zarówno ryzyko porodu przedwczesnego i niskiej masy urodzeniowej, jak i wystąpienie innych powikłań w okresie ciąży (między innymi stanu przedrzucawkowego, cukrzycy ciążowej).
Gdy pacjent pyta, czy stosowanie fluoru jest korzystne dla jego zębów
Ostatnio słyszy się coraz więcej kontrowersji na temat profilaktyki fluorkowej. Lekarze dentyści często spotykają się w swoich gabinetach z negatywnymi opiniami na ten temat niektórych pacjentów czy rodziców, którzy przyprowadzają do gabinetu swoje dzieci. Tymczasem żadne badania naukowe nie potwierdzają tych opinii. A wykorzystanie potencjału profilaktyki fluorkowej wskazane jest zwłaszcza przy wysokiej zapadalności na próchnicę.
- « pierwsza
- «
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- »
- ostatnia »