Czy pacjent może zakwestionować Twoją metodę leczenia
Lekarz dentysta może się spotkać z sytuacją, w której pacjent wykazuje nadmierne zainteresowanie obraną metodą leczenia. Niekiedy leczony uważa dentystę jedynie za wykonawcę własnego planu. Wiele takich spraw kończyło się w sądach powszechnych i dyscyplinarnych. Dowiedz się zatem, na co możesz pozwolić pacjentowi ingerującemu w przyjętą metodę leczenia. »
Dlaczego warto leczyć pacjentów dorosłych za pomocą systemu inman aligner
Szybkie i estetyczne prostowanie przednich zębów u pacjentów dorosłych jest możliwe dzięki nowości, jaką są ruchome aparaty typu inman aligner. Lekarz dentysta bez specjalizacji z ortodoncji, może stosować tego typu leczenie w swojej praktyce po odbytym wcześniej szkoleniu certyfikującym.
Jak stosować kwas hialuronowy i neurotoksynę botulinową w gabinecie
Zabiegi medycyny estetycznej z roku na rok biją rekordy popularności. Od kilku lat również lekarze dentyści stosują je u swoich pacjentów. A zgodnie z polskim prawem medycznym lekarz dentysta może wykonywać zabiegi w obrębie głowy i szyi. Najbardziej popularnymi substancjami stosowanymi w gabinetach są preparaty kwasu hialuronowego i toksyny botulinowej. Sprawdź, w jaki sposób możesz je bezpiecznie stosować w swoim gabinecie.
Odkurzacz języka, czyli światowe nowości dentystyczne
Niedawno na rynku europejskim pojawił się TONGUE VACCUM CLEANER, czyli odkurzacz do języka do użytku wyłącznie profesjonalnego w gabinetach dentystycznych. Innowatorem tego znakomitego gadżetu do higieny języka jest niemiecka firma TS pro Gmbh. Warto zaproponować swoim pacjentom ten nowy zabieg higieniczny.
Stany nagłego zagrożenia życia w gabinecie dentystycznym
W przypadkach wystąpienia stanów zagrożenia życia u pacjenta musisz szybko działać, bazując na swojej wiedzy z zakresu medycyny ratunkowej. Sprawdź, czy jesteś do tego właściwie przygotowany.
Uzupełnienia pośrednie w codziennej praktyce stomatologicznej. Część II – wyciski i cementowanie
W numerze 11 naszego pisma omówiliśmy szczegółowo, czym są uzupełnienia typu inlay/onlay. Na załączonym filmie pokazaliśmy technikę preparacji. Kolejnym krokiem w pośredniej technice pracy jest wykonanie wycisku, aby laboratorium mogło wykonać uzupełnienie.
ABC pierwszej pomocy w gabinecie lekarskim
W gabinecie lekarskim często stykamy się ze zdarzeniami, które wymagają od personelu medycznego szybkiej reakcji. Oczywiście gabinet lekarski to nie SOR, ale ważne jest, by pomoc udzielona w gabinecie była skuteczna do czasu, gdy Twój pacjent nie trafi do SOR lub do zespołu ratownictwa medycznego. Sprawdź, co może być przyczyną utraty przytomności u Twojego pacjenta oraz jak powinieneś postępować w takim nagłym przypadku.
Jak przeprowadzać skuteczne leczenie protetyczne dzieci
Przekonanie, że leczenie protetyczne należy stosować tylko u pacjentów dorosłych, należy dziś już do przeszłości. Wiadomo od dawna, że uzupełnienie braków zębowych należy rozpocząć tak wcześnie jak to możliwe.
W jaki sposób stosować w praktyce wkłady z włókna szklanego
Niekwestionowany rozwój materiałoznawstwa stomatologicznego w ostatnich latach zweryfikował poglądy na temat zachowawczej odbudowy zębów po leczeniu endodontycznym. Mamy możliwość stosowania materiałów złożonych, takich jak kompozyty, kompozyty zbrojone włóknem szklanym, inserty z włókna szklanego, wkłady koronowo-korzeniowe z włókna szklanego. Spowodowało to uproszczenie procedur klinicznych. Umożliwiło odbudowę zrębu oraz korony zęba w sposób bezpośredni, bez udziału laboratorium protetycznego.
Jak wprowadzać w praktyce elementy wczesnej interwencji ortodontycznej
Nabyte wady zgryzu powstające w pierwszych latach życia ma aż 40% dzieci. W wielu przypadkach można temu zapobiec, podejmując wczesną interwencję ortodontyczną polegającą na właściwym kierowaniu wzrostem i rozwojem narządu żucia. Sprawdź, co poradzić rodzicom małych pacjentów.
- « pierwsza
- «
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- »
- ostatnia »
Najnowszy numer
Nr 91 - marzec 2025 r.
