Praca zdalna – jak skutecznie wypowiedzieć umowę o pracę w sposób zdalny
Pojęcie „pracy zdalnej” nadal nie jest ujęte w Kodeksie pracy. Ten sposób wykonywania obowiązków jak na razie jest uregulowany szczątkowo, a to wiąże się z licznymi wątpliwościami i problemami. Jednym z nich jest dopuszczalność zwolnienia pracownika zdalnego, również z zachowaniem środków komunikacji na odległość – np. poprzez e-mail lub listownie. Jest to legalne, jeśli pracodawca dopełni odpowiednich wymogów formalnych. Sprawdź, o czym trzeba pamiętać, zdalnie wypowiadając umowę o pracę pracownikowi, który pracuje zdalnie. »
Mierzenie temperatury, testowanie pracowników – odpowiedzi na 5 pytań Czytelników
Płatnicy składek i ubezpieczeni mają już dostęp do danych o kwarantannie lub izolacji domowej na PUE ZUS. Informacje o kwarantannie lub izolacji domowej są podstawą do wypłaty zasiłków chorobowych. Jednak zanim dojdzie do objęcia kwarantanną, pracodawca musi wiedzieć, jak może zareagować na stan pracownika wskazujący na objawy chorobowe. »
MRPiT: Decyzja o uznaniu samoizolacji należy do pracodawcy
Znaczna dzienna liczba zakażeń sprawia, że wiele osób, z obawy przed możliwością kontaktu z osobą zakażoną bądź podejrzewających u siebie niektóre z objawów koronawirusa, pozostaje w domu, aby poddać się samoizolacji. Od decyzji pracodawcy zależy, czy i na jakiej podstawie uzna nieobecność pracownika w takiej sytuacji za usprawiedliwioną i płatną – wyjaśnił resort pracy. »
Odpowiedzialność pracodawcy za zakażenia koronawirusem: kiedy może do niej dojść i jak jej przeciwdziałać
Epidemia koronawirusa stawia przed przedsiębiorcami wiele wyzwań. Ci z nich, którzy są pracodawcami dodatkowo stają przed koniecznością zapewnienia pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy w okolicznościach, z którymi w najnowszej historii w ogóle się nie mierzyliśmy. Nowe ryzyka i wyzwania związane z przeciwdziałaniem COVID-19 pozostają bez wpływu na zasady odpowiedzialności pracodawców z tego tytułu. Niezmienność zasad nie jest jednak przyzwoleniem na bezczynność. Od tego, jakie działania i starania podjął pracodawca, może zależeć bowiem zakres jego odpowiedzialności w przypadku zakażenia pracownika wirusem. »
Pracownik miał kontakt z COVID, a sanepid nie odezwał się albo tylko zadzwonił – co robić
W ciągu ostatnich kilku tygodni liczba zachorowań na COVID-19 stale wzrasta. Chorują wszyscy – pracodawcy, pracownicy, zleceniobiorcy, klienci, a nawet lekarze profilaktycy. Służby sanitarne nie nadążają z wydawaniem pisemnych decyzji o nakładanych kwarantannach i posiłkują się kontaktem telefonicznym dla usprawnienia obiegu informacji. Co jednak w sytuacji, gdy sanepid nie odzywa się w ogóle, a pracownik powinien przebywać na kwarantannie? Jak usprawiedliwić taką nieobecność, na jakiej podstawie wypłacać wynagrodzenie lub zasiłek? A może po prostu udzielić urlopu wypoczynkowego? »
COVID-19 w zakładzie pracy – czy pracodawca może podać dane osobowe zakażonych pracowników
Zgodnie z rekomendacją Europejskiej Ochrony Danych (EROD) pracodawcy powinni informować pracowników o przypadkach COVID-19 i podejmować środki ochronne, ale nie powinni przekazywać więcej informacji niż jest to konieczne. Sprawdź zatem, czy pracodawca, u którego pracownik zachorował na COVID-19, ma prawo ujawnić pozostałym pracownikom informacje z podaniem imienia i nazwiska pracownika, który był chory lub który może być nosicielem (niepotwierdzonym) koronawirusa. »
Podejrzenie lub potwierdzenie zakażenia koronawirusem u pracownika - instrukcja dla pracodawcy
W związku z dużą ilością zakażeń i chaosem informacyjnym, pracodawcy często nie są pewni, jakie działania powinni podjąć w przypadku, gdy u jednego z pracowników pojawiły się objawy zarażenia koronawirusem lub jeśli zostanie potwierdzone, że pracownik został zarażony. Skorzystaj z instrukcji, aby wiedzieć, jak krok po kroku postępować w takiej sytuacji. »
Pomoc z tarczy antykryzysowej – ZUS i KAS zapowiadają drobiazgowe kontrole
Bardzo ważną częścią wsparcia określonego w tarczy antykryzysowej są różnego rodzaju ulgi, ułatwienia, zwolnienia dotyczące wsparcia na gruncie ubezpieczeń społecznych. Sprawdź, jak przygotować się na kontrolę ZUS i KAS, w trakcie których zostaną zweryfikowane składane przez przedsiębiorców wnioski i oświadczenia. Sprawdź, które dokumenty będą sprawdzane. Uchroń się przed koniecznością zwrotu świadczenia wraz z odsetkami, a także przed grzywną. »
Pracownik zakażony koronawirusem – przykładowa treść wiadomości przekazywana do stacji sanitarno-epidemiologicznej
W przypadku, gdy u jednego z pracowników pojawiły się objawy zarażenia koronawirusem lub jeśli zostanie potwierdzone, że pracownik został zarażony powiadom powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną, zabezpiecz miejsce pracy, podejmij decyzję o sposobie wykonywania pracy przez pracowników. Pamiętaj, że pracodawca nie ma obowiązku skierowania pracownika na badania lekarskie po powrocie do pracy.
- « pierwsza
- «
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- »
- ostatnia »