Obniżenie wymiaru etatu a podstawa zasiłkowa – przykładowy wzór wniosku o przeliczenie podstawy wymiaru
Podstawa wymiaru świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, przysługujących osobom, o których mowa w art. 31zy13 ustawy antykryzysowej, za okres przed dniem wejścia w życie znowelizowanych przepisów, podlega ponownemu przeliczeniu, jeżeli świadczenie wypłacone na podstawie dotychczasowych regulacji okaże się niższe niż świadczenie ustalone zgodnie z nowymi rozwiązaniami. Przeliczenie podstawy wymiaru świadczeń następuje na wniosek świadczeniobiorcy (zatrudnionego). Sprawdź, jak powinien wyglądać taki wniosek. »
Szczepienia pracowników przeciw grypie mają być nieopodatkowane
Przedstawiciele Ministerstwa Finansów informują o pracach nad przepisami, które wprowadzą zwolnienie od PIT wartości nieodpłatnych świadczeń otrzymanych w okresie obowiązywania stanu epidemii wywołanej wirusem COVID-19, w postaci sfinansowania przez firmę szczepień ochronnych przeciw grypie. Po wejściu w życie rozporządzenia MF w tej sprawie wspomniane świadczenia nie będą podlegać PIT, zaś podatek wcześniej zapłacony zostanie zwrócony podatnikowi (w rozliczeniu rocznym). »
Główny Inspektor Sanitarny wyjaśnia, jak minimalizować ryzyko zranień i zakłuć
W Polsce liczba zakłuć i zranień wśród personelu medycznego wciąż jest bardzo duża. Dlaczego tak się dzieje? Co nas gubi – brak procedur, szkoleń, rutyna czy niedostatek nowych technologii? Rozmowa z dr hab. n. med. Jarosławem Pinkasem, Głównym Inspektorem Sanitarnym. »
Stan epidemii – czy przesuwa termin udzielenia urlopu zaległego?
Czy mając na uwadze obowiązujący stan epidemii pracodawca może udzielić pracownikowi, w oparciu o rozwiązanie przewidziane w tarczy antykryzysowej, urlopu zaległego za 2019 r. po dniu 30 września 2020 r., czyli po terminie wskazanym w art. 168 Kodeksu pracy? Poznaj stanowisko eksperta w tej sprawie. »
Wyższe z powodu COVID-19 kwoty wolne od potrąceń – poznaj najnowsze wyjaśnienia urzędowe
Od 16 maja 2020 r. kwoty wolne od potrąceń uległy zwiększeniu o 25% na każdego nieosiągającego dochodu członka rodziny, którego pracownik ma na utrzymaniu w sytuacji, gdy z powodu podjętych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działań służących zapobieganiu zarażeniem koronawirusem pracownikowi zostało obniżone wynagrodzenie lub członek rodziny pracownika utracił źródło dochodu. Sprawdź najnowsze wyjaśnienia MRPiPS, Ministerstwa Sprawiedliwości, Urzędu Ochrony Danych Osobowych oraz Krajowej Rady Komorniczej. »
MRPiPS wyjaśnia, kiedy będzie przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy
Zbliża się rozpoczęcie roku szkolnego. Pomimo, że epidemia nie odpuszcza, od września zdecydowana większość uczniów ma powrócić do nauki w szkolnych ławkach. Co w sytuacji, gdy z powodu zagrożenia koronawirusem placówka zostanie zamknięta? »
Przekazanie pracownikom środków ochrony zdrowia a przychód – najnowsze stanowisko organów podatkowych
Jeżeli pracodawca przekazuje nieodpłatnie pracownikom środki ochrony zdrowia pomagające w zapobieganiu zarażeniu COVID-19 (kremy do rąk, mydło do rąk i inne środki dezynfekcyjne), pracownik nie uzyskuje przychodu ze stosunku pracy. Sprawdź dlaczego. »
W jaki sposób COVID-19 wpłynął na prawo do świadczeń chorobowych osób wykonujących zawód medyczny
W związku z pandemią wielu pracodawców zastosowało wobec pracowników pracę zdalną, krótszy wymiar czasu pracy lub zmniejszyło im wynagrodzenia. Pracodawcy skorzystali także ze zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne przez 3 miesiące, zawieszenia działalności, preferencyjnych kredytów itp. Ci, którzy utracili przychód w związku z pandemią i koniecznością likwidacji lub zawieszenia działalności gospodarczej mogli wystąpić o świadczenie postojowe, a pracownicy, którzy utracili pracę, o dodatek solidarnościowy. Wszystkie te rozwiązania wpłynęły na prawo do wynagrodzenia i zasiłku za czas choroby. »
- « pierwsza
- «
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- »
- ostatnia »
Najnowszy numer
Nr 91 - marzec 2025 r.
