Jakich formalności musisz dopełnić, aby leczyć pacjenta ubezwłasnowolnionego
Brak zgody na leczenie w konsekwencji wiąże się z brakiem leczenia, a ten z kolei może być szkodliwy dla pacjenta. Nie ma jednak przymusu leczenia. Stąd nieco kłopotliwy obowiązek respektowania woli pacjentów, nawet jeśli są małoletni, chorzy psychicznie czy ubezwłasnowolnieni. Należy więc odróżniać, kiedy wymagana jest zgoda i od kogo, a kiedy lekarz może działać bez zgody jakiegokolwiek podmiotu, na podstawie przepisów. »
Pacjent żąda, aby usunąć jego dokumentację – czym grozi spełnienie takiej prośby
Pacjent nie ma prawa do usuwania czy kierowania do personelu medycznego próśb o usuwanie wpisów w historii dokumentacji medycznej. Sprawdź, dlaczego wpis raz wprowadzony w dokumentacji medycznej nie podlega usunięciu. »
W jakim terminie masz obowiązek udostępnić dokumentację medyczną
Przepisy określają, że powinieneś udostępniać dokumentację medyczną podmiotom i organom uprawnionym bez zbędnej zwłoki. Jak rozumieć określenie terminu w taki sposób, biorąc pod uwagę konkretną sytuację pacjentów, np. trwający proces leczenia, prowadzone postępowanie sądowe, lub w placówce, np. okres urlopowy? »
Najwyższa Izba Kontroli przestrzega przed błędami w dokumentacji medycznej
W dokumentacji medycznej nie powinno być żadnych błędów. A jest ich sporo, jak pokazują raporty pokontrolne. Jednym z takich dokumentów jest raport Najwyższej Izby Kontroli (KZD.430.002.2015 Nr ewid. 199/2015/P/15/061/KZD), który ukazał się 9 maja 2016 roku. Celem głównym tej kontroli było „Tworzenie i udostępnianie dokumentacji medycznej”. Oceniano rzetelność i zgodność z prawem tworzenia dokumentacji medycznej pacjentów oraz jej udostępniania wszystkim uprawnionym. Kontrolą objęto lata 2013–2015 (do 15 września 2015 r.). »
Poznaj 6 obowiązków branży medycznej w związku z RODO
Ogólne rozporządzenie o ochronie danych będzie dotyczyło wszystkich podmiotów, które przetwarzają dane osobowe, również z branży medycznej. Co więcej, będą one musiały przywiązywać szczególną wagę do obowiązku ochrony danych, gdyż przetwarzają dane szczególnie chronione. Sprawdź, jakich 6 zadań będziesz musiał wykonać jeszcze przed 25 maja 2018 r. »
Jak prowadzić dokumentację medyczną, aby obroniła Cię w sądzie
Dokumentacja medyczna jest dla sądu dowodem szczególnym. Jest to bowiem niezależne od relacji świadków źródło wiedzy na temat przebiegu zdarzeń, które stały się podstawą do zainicjowania przez pacjenta sprawy medycznej. Oto dowody, że starannie prowadzona dokumentacja będzie pracować na Twoją korzyść. »
Dziecko u lekarza dentysty – jakie dokumenty i zgody potrzebujesz
Sprawdź za pomocą praktycznej checklisty, jakimi dokumentami musisz dysponować, aby przyjąć w swoim gabinecie dziecko. Sprawdź, kto może wyrazić zgodę na leczenie i w jakiej formie. Upewnij się komu możesz udostępnić dokumentację medyczną.
- « pierwsza
- «
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- »
- ostatnia »
Najnowszy numer
Nr 92 - kwiecień 2025 r.
