Od 25 kwietnia wyniki badań laboratoryjnych otrzymują status elektronicznej dokumentacji medycznej
Obecnie wszyscy usługodawcy mają obowiązek prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej, określonej w rozporządzeniu ministra zdrowia z 8 maja 2018 r. w sprawie rodzajów elektronicznej dokumentacji medycznej. Obowiązek ten obejmuje następujące rodzaje dokumentacji medycznej: informacja o rozpoznaniu choroby, problemu zdrowotnego lub urazu, wynikach przeprowadzonych badań, przyczynie odmowy przyjęcia do szpitala, udzielonych świadczeniach zdrowotnych oraz ewentualnych zaleceniach – w przypadku odmowy przyjęcia do szpitala; informacja dla lekarza kierującego świadczeniobiorcę do poradni specjalistycznej lub leczenia szpitalnego o rozpoznaniu, sposobie leczenia, rokowaniu, ordynowanych lekach, środkach spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobach medycznych, w tym okresie ich stosowania i sposobie dawkowania oraz wyznaczonych wizytach kontrolnych; karta informacyjna z leczenia szpitalnego; opis badań diagnostycznych innych niż badania laboratoryjne. Od 25 kwietnia 2021 r. elektroniczna dokumentacja medyczna obejmie kolejny rodzaj dokumentacji medycznej - wyniki badań laboratoryjnych wraz z opisem. Czytaj także: Elektroniczna dokumentacja medyczna - jakie masz obowiązki >> »
Podwyżki wynagrodzeń w podmiotach leczniczych w 2021 r.
Na 1 lipca 2021 r. wynagrodzenie zasadnicze pracownika wykonującego zawód medyczny oraz pracownika działalności podstawowej, innego niż pracownik wykonujący zawód medyczny, trzeba podnieść co najmniej o 20% kwoty stanowiącej różnicę pomiędzy najniższym wynagrodzeniem zasadniczym a wynagrodzeniem zasadniczym tego pracownika. Do 31 grudnia 2021 r. podmiot leczniczy dokonuje podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego pracownika wykonującego zawód medyczny oraz pracownika działalności podstawowej, innego niż pracownik wykonujący zawód medyczny. Chodzi o pracownika, którego wynagrodzenie zasadnicze jest niższe od najniższego wynagrodzenia zasadniczego, ustalonego jako iloczyn współczynnika pracy określonego w załączniku do ustawy i kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym ustalenie, ogłoszonego przez Prezesa GUS w Monitorze Polskim. Wynagrodzenie należy podwyższyć do wysokości nie niższej niż najniższe wynagrodzenie zasadnicze. »
Sprawdź, czy musisz wymienić kasę rejestrującą na kasę rejestrującą on line
Świadczenie usług w zakresie opieki medycznej przez lekarza lub lekarza dentystę na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub na rzecz rolników ryczałtowych w sytuacji, gdy świadczenia te wykonywane są przez podatnika lub podmioty zatrudniające osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje (lekarze) nie jest objęte obowiązkiem ewidencjonowania usług w ww. zakresie przy zastosowaniu kas rejestrujących on line. Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 7 kwietnia 2021 r. (sygn. 0114-KDIP1-3.4012.123.2021.1.KP). »
Lekarze dentyści będą szczepić na COVID-19
W Dzienniku Ustaw została opublikowana ustawa z 17 marca 2021 r. o zmianie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. z 2021 r. poz. 616). Jak napisano w uzasadnieniu projektu nowelizacji ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, celem zmiany jest „rozszerzenie kręgu podmiotów uprawnionych do przeprowadzania badania kwalifikacyjnego w celu wykluczenia przeciwwskazań do wykonania szczepienia ochronnego przeciw COVID-19”. Będzie to dotyczyć niektórych zawodów medycznych. Określi je w rozporządzeniu minister zdrowia. »
Wymagania dla oprogramowania interfejsowego - Aplikacje Gabinetowe (e-Zwolnienia)
Dnia 27 marca 2021 r. ZUS podał komunikat: Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 15 maja 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw, Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnia podmiotom zewnętrznym dokumentację konieczną do wytworzenia oprogramowania służącego do przekazywania dokumentów elektronicznych Zaświadczeń Lekarskich (e-ZLA) przez Aplikacje Gabinetowe. Adresy usług dostępnych dla aplikacji gabinetowych i środowiska symulacyjnego nie uległy zmianie. Więcej informacji znajdziesz tutaj. »
Nowe upoważnienia w Rejestrze Asystentów Medycznych
W Rejestrze Asystentów Medycznych uruchomiono nowe rodzaje upoważnień (zgodnie z art. 41a ust. 1 ustawy z 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty): upoważnienie do wystawiania zleceń na zaopatrzenie i zleceń naprawy wyrobów medycznych, upoważnienie do dokonywania wpisów w Karcie Szczepień. W świetle tego przepisu lekarz może udzielić upoważnienia asystentowi medycznemu do dokonywania w jego imieniu wpisów w karcie szczepień oraz do wystawiania zleceń na zaopatrzenie i zleceń naprawy. »
Do 15 marca 2021 r. złóż sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami za rok 2020
Przypominamy, że do 15 marca 2021 roku, podmioty wykonujące działalność leczniczą zobowiązane są złożyć sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami za rok 2020.Obowiązująca jest forma elektroniczna poprzez platformę BDO. Instrukcję znajdziesz w dziale Wzory dokumentów – Odpady. »
Leczenie stomatologiczne w szkołach – zmiany od 8 kwietnia 2021 r.
Rozporządzenie wymienia świadczenia ogólnostomatologiczne dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia udzielane w gabinecie stomatologicznym zlokalizowanym w szkole oraz profilaktyczne świadczenia stomatologiczne dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia udzielane w gabinecie stomatologicznym zlokalizowanym w szkole. Badanie stomatologiczne z instruktażem higieny jamy ustnej powinny być udzielane raz w roku kalendarzowym, badanie lekarskie kontrolne – 3 razy w roku. W gabinecie szkolnym powinien być zatrudniony lekarz dentysta lub lekarz dentysta w trakcie specjalizacji w dziedzinie stomatologii dziecięcej lub lekarz dentysta w dziedzinie stomatologii dziecięcej – rozporządzenie Ministra Zdrowia z 15 lutego 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego (Dz.U. z 2021 r. poz. 417). W załączniku znajdziesz treść rozporządzenia: Wykaz świadczeń ogólnostomatologicznych dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia udzielanych w gabinecie dentystycznym zlokalizowanym w szkole Warunki realizacji świadczeń ogólnostomatologicznych dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia udzielanych w gabinecie dentystycznym zlokalizowanym w szkole Wykaz profilaktycznych świadczeń stomatologicznych dla dzieci i młodzieży do ukończenia 19. roku życia udzielanych w gabinecie dentystycznym zlokalizowanym w szkole Warunki realizacji profilaktycznych świadczeń stomatologicznych dla dzieci i młodzieży do ukończenia 19. roku życia udzielanych w gabinecie dentystycznym zlokalizowanym w szkole »
Spada liczba świadczeniodawców, realizujących leczenie stomatologiczne w ramach kontraktów NFZ - raport GUS
Spada liczba świadczeniodawców, realizujących leczenie stomatologiczne w ramach kontraktów NFZ – wynika z właśnie opublikowanej przez GUS prezentacji statystycznej "Zdrowie i ochrona zdrowia w 2019 r.". Z łącznej liczby 4,4 tys. praktyk lekarskich i stomatologicznych, które podpisały umowę z NFZ, najwięcej czyli 13,3% było zlokalizowanych na terenie województwa wielkopolskiego, a najmniej na obszarze województwa małopolskiego – 3,2%. »
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- »
- ostatnia »
Najnowszy numer
Nr 91 - marzec 2025 r.
