Spada liczba świadczeniodawców, realizujących leczenie stomatologiczne w ramach kontraktów NFZ - raport GUS

Autor: Redakcja Portalu

Dodano: 4 marca 2021
Spada liczba świadczeniodawców, realizujących leczenie stomatologiczne w ramach kontraktów NFZ - raport GUS

Spada liczba świadczeniodawców, realizujących leczenie stomatologiczne w ramach kontraktów NFZ – wynika z właśnie opublikowanej przez GUS prezentacji statystycznej "Zdrowie i ochrona zdrowia w 2019 r.". Z łącznej liczby 4,4 tys. praktyk lekarskich i stomatologicznych, które podpisały umowę z NFZ, najwięcej czyli 13,3% było zlokalizowanych na terenie województwa wielkopolskiego, a najmniej na obszarze województwa małopolskiego – 3,2%.

Spada liczba świadczeniodawców, realizujących leczenie stomatologiczne w ramach kontraktów NFZ - raport GUS

Rozmieszczenie placówek ambulatoryjnej opieki zdrowotnej: najwięcej przychodni oraz praktyk lekarzy i lekarzy dentystów zlokalizowanych było na terenie województwa mazowieckiego (3,4 tys.), a najmniej w województwach lubuskim – 0,7 tys., opolskim i świętokrzyskim – po 0,8 tys. W specjalistycznej stomatologicznej opiece zdrowotnej udział porad udzielonych dzieciom i młodzieży w ogólnej liczbie porad stomatologicznych kształtował się od 24,4% w województwie zachodniopomorskim do 38,3 proc. w województwie lubelskim.

Porady udzielone starszym osobom stanowiły 15,7% wszystkich porad stomatologicznych udzielonych w ramach opieki specjalistycznej. W poszczególnych województwach ich udział wyniósł od 13,3% (województwo kujawsko-pomorskie) do 19,1 proc. (województwo zachodniopomorskie). Porad stomatologicznych częściej udzielano kobietom. W miastach stanowiły one 55,4% ogółu pacjentów w lecznicach stomatologicznych (podobnie jak w 2018 r.), natomiast na wsi – 53,8% (o 0, 1 p. proc. mniej).   28,7% porad stomatologicznych dotyczyło dzieci i młodzieży poniżej 18 lat (w przypadku porad udzielonych w miastach było to 28,2%, a w przypadku wsi odsetek ten był o ponad 3,1 p. proc. wyższy).

Porady stomatologiczne udzielone osobom w wieku 65 lat (i więcej) w miastach stanowiły 15,9% ogółu porad. Na wsi zaobserwowano ich o 1,8 p. proc. mniej.   Z analizy struktury udzielonych porad ambulatoryjnych w odniesieniu do struktury populacji Polski w 2019 r. wynika, że w przypadku POZ, udział porad udzielonych osobom w wieku 65 lat i więcej był o 16,1 p. proc. większy, niż udział tej grupy wiekowej w populacji. Znaczący jest udział porad udzielonych osobom w wieku 18–64 lat w specjalistycznej lekarskiej opiece zdrowotnej. Dzieci i młodzież poniżej 18 lat miały natomiast najwyższy wskaźnik udzielonych porad stomatologicznych w odniesieniu do udziału w populacji tej grupy wiekowej. 

Autor: Redakcja portalu
Baner Koronawirus

Najnowszy numer

Nr 87 - listopad 2024 r.

Gabinet stomatologiczny nr 87 4ML0087_page-0001

Dentysta w szkole – czy dzieci mają szanse wyleczyć zęby w placówce

Dostępny w wersji elektronicznej