Upoważnienie do zdalnego wglądu w dokumentację medyczną
W jaki sposób można upoważnić osobę bliską do zdalnego wglądu w dokumentację? W jaki sposób można zweryfikować zdalnie czy dana osoba faktycznie jest tą, którą pacjent upoważnił? W jaki sposób można bezpiecznie udostępnić dokumentację medyczną zdalnie osobie upoważnionej? »
Optymalizacja zarządzania danymi pacjentów: klucz do efektywnej opieki zdrowotnej
Nowoczesne technologie, takie jak elektroniczne systemy medyczne, chmury obliczeniowe, sztuczna inteligencja oraz zaawansowane narzędzia analizy danych otwierają przed sektorem zdrowia nowe perspektywy. Jednak pojawia się kluczowe pytanie: czy te innowacje mogą zapewnić pełne bezpieczeństwo pacjentom? »
Sprawne prowadzenie dokumentacji medycznej
Czy wiesz, że właściwe prowadzenie dokumentacji medycznej to nie tylko obowiązek, ale i sztuka? Dowiedz się, dlaczego zarządzanie dokumentacją medyczną jest kluczowe dla ochrony praw pacjenta i jak uniknąć błędów, które mogą kosztować więcej, niż myślisz. Poznaj zasady, techniki i wyzwania związane z dokumentowaniem świadczeń zdrowotnych. »
Jakie są zasady wymiany elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM) między placówkami
Elektroniczna postać dokumentacji medycznej usprawnia wymianę dokumentacji i informacji o pacjencie między poszczególnymi podmiotami udzielającymi świadczeń zdrowotnych na potrzeby kontynuacji leczenia. Jak wykonywać ją w sposób prawidłowy i bezpieczny dla przesyłanych danych pacjentów? »
Przetwarzanie danych zdrowotnych pracowników
Podmioty wykonujące działalność leczniczą (PWDL) mogą w niektórych sytuacjach występować w podwójnej roli. Dzieje się tak wówczas, gdy ten sam podmiot świadczy usługi w zakresie medycyny pracy i jednocześnie pełni funkcję pracodawcy wobec pracowników, wobec których te usługi wykonuje. W sprawie dopuszczalności takiego rozwiązania zajmował stanowisko prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO) na podstawie orzecznictwa UE. »
W jaki sposób dokumentować rozmowy z pacjentem i jego rodziną
Rozmowy z pacjentem i jego rodziną są kluczowym elementem procesu diagnostycznego i leczniczego. W niektórych jednak przypadkach pracownicy medyczni nie dysponują istotnymi informacjami dotyczącymi stanu zdrowia pacjenta, takimi jak wyniki badań czy historia poprzedniego leczenia. Choć przepisy nie regulują sposobu przeprowadzania rozmów z pacjentami, to określają, jakie informacje należy uwzględnić w dokumentacji medycznej, co stanowi wskazówkę dotyczącą dokumentowania konwersacji z osobą chorą. »
Jakich błędów unikać w dokumentacji medycznej
Unikanie błędów w dokumentacji medycznej jest istotne dla bezpieczeństwa pacjentów i skuteczności opieki zdrowotnej. Wprowadzanie niedokładnych danych do dokumentacji medycznej może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak błędne diagnozy, niewłaściwe leczenie czy powikłania medyczne. Dlatego ważne jest, aby lekarze, pielęgniarki i inni specjaliści byli świadomi potencjalnych błędów, jakie mogą wystąpić w procesie dokumentowania informacji medycznych, i starali się ich unikać. »