Procedura kontroli procesu sterylizacji gabinetu stomatologicznego
Sterylizacja jest procesem, podczas którego zniszczeniu ulegają wszystkie biopatogeny, a także ich przetrwalniki przy użyciu czynników fizycznych lub chemicznych. Celem procedury jest właściwe dokumentowanie kontroli procesu sterylizacji. Osobą odpowiedzialną za jej stosowanie są pracownicy, zaś nadzorującą - kierownik placówki medycznej i/lub inna osoba przez niego upoważniona. Procedura zawiera załączniki: • Karta maszynowych procesów mycia i dezynfekcji narzędzi• Karta manualnych procesów mycia i dezynfekcji narzędzi • Karta zapisowa pracy sterylizatora
Procedura dezynfekcji powietrza w przychodniach/gabinetach lekarskich w walce z SARS-CoV-2
Rozprzestrzenianie się koronawirusa w powietrzu odbywa się za pomocą cząsteczek aerozolu o średnicy poniżej 5 μm, np. podczas komunikacji werbalnej. Czas utrzymywania się tych cząsteczek w zamkniętych pomieszczeniach jest długi i średnio wynosi około 12 godzin. W związku z tym inne osoby przebywające w takim miejscu są narażone na różne infekcje, w tym SARS-CoV-2. Celem procedury jest opracowanie standardów dezynfekcji powietrza w przychodniach/gabinetach lekarskich w walce z SARS-CoV-2.
Procedura dezynfekcji powietrza w pomieszczeniach z ryzykiem skażenia wirusem SARS-CoV-2
Zapewnienie odpowiedniego powietrza w pomieszczeniu, gdzie istnieje relatywne ryzyko skażenia wirusem SARS-CoV-2 przyczynia się do zminimalizowania, a nawet uniknięcia zakażenia wśród ludzi. Dlatego bardzo istotne jest, aby personel medyczny, a także sprzątający, przestrzegał wdrożonych procedur dezynfekcji i odpowiedniej wymiany powietrza. Celem procedury jest minimalizowanie rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2 zarówno wśród personelu, jak i pacjentów, co przekłada się na skuteczniejszą walkę z pandemią COVID-19.
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3
- 4
- »
- ostatnia »
Najnowszy numer
Nr 91 - marzec 2025 r.
