Od 24 listopada 2017 r. obowiązują nowe zasady postępowania z odpadami medycznymi
Rozporządzenie ministra zdrowia z 5 października 2017 r. w sprawie szczegółowego sposobu postępowania z odpadami medycznymi (Dz.U. z 2017 r. poz. 1975) wprowadza nowe zasady postępowania z odpadami medycznymi powstałymi w wyniku udzielania świadczeń zdrowotnych w miejscu wezwania; przy gromadzeniu odpadów medycznych w pojemnikach lub workach w miejscach ich powstawania oraz przy wstępnym magazynowaniu odpadów medycznych w obiektach, w których udziela się świadczeń zdrowotnych lub prowadzi badania i doświadczenia naukowe w zakresie medycyny; warunki transportu wewnętrznego odpadów medycznych w obiektach, w których udziela się świadczeń zdrowotnych lub prowadzi badania i doświadczenia naukowe w zakresie medycyny. »
Podmiot medyczny nie może być uznany za przedsiębiorstwo wprawiane w ruch siłami przyrody
Sąd Najwyższy w wyroku z 21 września 2017 r. (sygn. akt I PK 272/16) orzekł, że wszystkie urządzenia i maszyny, korzystające z prądu, gazu, czy wody, jakie działają w placówce leczniczej, muszą być używane przez osoby mające odpowiednią wiedzę i umiejętności medyczne. Dlatego szpital lub przychodnia odpowiadają za szkody tylko gdy zostanie im udowodniona wina. Podmiot leczniczy opiera się w swoim funkcjonowaniu nie tyle na wspomnianych wyżej siłach przyrody, ale głównie na wiedzy i umiejętnościach personelu medycznego. Umiejętności personelu medycznego są ważniejsze niż praca maszyn. »
Pilotaż e-recepty już na początku 2018 roku
Najpewniej w I kwartale 2018 roku podmioty lecznicze będą mogły zgłaszać się do udziału w pilotażu recepty elektronicznej. Na razie, od 30 czerwca, producenci oprogramowania mogą testować swoje programy szykowane dla placówek i aptek. E- recepta, pierwotnie planowana na wrzesień 2015 r., zostanie uruchomiona 1 stycznia 2020 r. Na początku czerwca 2017 r. CSIOZ opublikowało pierwszą część dokumentacji integracyjnej dla producentów systemów aptecznych i szpitalnych w zakresie zapisu i odczytu e-recepty, natomiast 10 lipca 2017 r. udostępniono drugą część specyfikacji w zakresie realizacji dokumentu elektronicznej recepty. »
Weszło w życie 25 sierpnia - elektroniczna dokumentacja medyczna od 2019 r.
Przepisy ustawy zmieniającej ustawę o systemie informacji w ochronie zdrowia weszły w życie 25 sierpnia. Przesuwa ona m.in. termin obowiązku prowadzenia dokumentacji medycznej w formie elektronicznej z 1 stycznia 2018 r. na 1 stycznia 2019 r. »
Elektroniczna dokumentacja rok później
Elektroniczna dokumentacja medyczna ma obowiązywać dopiero od 1 stycznia 2019 r. Resort zdrowia chce przesunąć datę obowiązkowego przejścia z dokumentacji papierowej na cyfrową. Poinformowało o tym Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Karta informacyjna leczenia szpitalnego, karta odmowy przyjęcia do szpitala i pisemna informacja specjalisty dla lekarza kierującego będą obowiązywać tylko w formie elektronicznej od 1 stycznia 2019 r. Rok później pojawią się obowiązkowe e-recepty, a od 1 stycznia 2021 r. skierowania. Zmiany te zakłada nowelizacja ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia, nad którą pracuje obecnie Ministerstwo Zdrowia. »
Prezydent podpisał: papierowe zwolnienia lekarskie do końca czerwca 2018 r.
Ustawa o zmianie ustawy z 21 kwietnia 2017 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa wydłuża możliwość korzystania z papierowych ZLA do końca czerwca 2018 r. Głównym jej celem jest jednak ułatwienie wystawiania zaświadczeń lekarskich w formie elektronicznej. Ustawa określa nowy sposób uwierzytelniania zaświadczeń lekarskich wystawianych w formie elektronicznej. Zaświadczenia takie będą bowiem mogły być wystawiane również z wykorzystaniem sposobu potwierdzania pochodzenia oraz integralności danych dostępnego w systemie teleinformatycznym udostępnianym bezpłatnie przez ZUS. Zgodnie z dotychczas obowiązującymi przepisami, zaświadczenia lekarskie mogą być wystawiane w formie dokumentu elektronicznego, ale dokument taki musi być opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP. W praktyce więc że wystawianie zaświadczeń lekarskich w formie elektronicznej jest bardzo ograniczone. Zmiany pozwolą na wystawianie zaświadczeń lekarskich w formie elektronicznej przy wykorzystaniu systemu teleinformatycznego ZUS udostępnianego nieodpłatnie przez ZUS. Nowo wprowadzane regulacje będą obowiązywać od 1 grudnia 2017 r. Ponadto przedłużono okres przejściowy, w którym istnieje możliwość wystawiania zaświadczeń lekarskich zarówno w formie papierowej, jak i w formie elektronicznej. Możliwość taka będzie do 30 czerwca 2018 r. »
Rząd przyjął: e-recepty od 1 stycznia 2020 r.
Projekt ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia, który przyjął rząd, doprecyzowuje definicję elektronicznej dokumentacji medycznej - wskazano, że elektroniczna dokumentacja medyczna może być prowadzona również poza Systemem Informacji Medycznej, tj. niezależnie od uruchomienia platformy P1, służącej m.in. wymianie elektronicznej dokumentacji medycznej. Konsekwencją przesunięcia terminu realizacji Projektu P1 "Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i udostępnienia Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych" jest ustalenie nowych terminów na wypełnienie przez podmioty prowadzące działalność leczniczą obowiązku elektronicznego wystawiania recept (od 1 stycznia 2020 r.) i skierowań (od 1 stycznia 2021 r.) oraz prowadzenia pozostałej elektronicznej dokumentacji medycznej (od 1 stycznia 2019 r.) i jej wymiany za pośrednictwem P1 (od 1 stycznia 2021 r.). »
Wchodzi w życie 11 maja: nowelizacja ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta
W nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz.U. z 2017 r. poz. 836) zdefiniowano pojęcia „wypisu” (jest to skrótowy dokument zawierający wybrane informacje lub dane z całości dokumentacji medycznej), „odpisu” (dokument wytworzony przez przepisanie tekstu z oryginału dokumentacji medycznej z wiernym zachowaniem zgodności co do treści z oryginałem) oraz „kopii” (dokument wytworzony przez odwzorowanie oryginału dokumentacji medycznej, w formie kserokopii albo skanu). Podmioty, które będą sporządzać cyfrowe kopie dokumentacji muszą dostosować swoje regulaminy organizacyjne w zakresie tej formy udostępnienia dokumentacji. Ustawodawca odniósł się do problematyki wydawania oryginałów dokumentacji medycznej. Obecnie zgodnie z nowymi przepisami dokumentacja ma być wydawana w oryginale (za potwierdzeniem odbioru i z zastrzeżeniem zwrotu po wykorzystaniu) - na żądanie organów władzy publicznej albo sądów powszechnych. Pacjent może żądać udostępnienia mu oryginałów dokumentacji, jedynie gdy zwłoka w jej wydaniu mogłaby spowodować zagrożenie życia lub zdrowia pacjenta. Zgodnie z nowym zapisem po śmierci pacjenta dokumentacja medyczna może być udostępniana osobie upoważnionej przez pacjenta za życia lub też osobie, która w chwili zgonu pacjenta była jego przedstawicielem ustawowym. Takie uprawnienie nadano także Rzecznikowi Praw Pacjenta. Do ustawy dodano także regulacje wskazujące sposób postępowania z dokumentacją medyczną po śmierci lekarza prowadzącego praktykę zawodową lub po zlikwidowaniu podmiotu leczniczego. Ustawa przewidziała również możliwość zawierania umów o powierzenie przetwarzania danych osobowych. »
Weszło w życie 1 lipca: nowy wzór karty diagnostyki i leczenia onkologicznego
Rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie wzoru karty diagnostyki i leczenia onkologicznego wprowadza nowy wzór, który uwzględnia zmiany wprowadzone w przepisach ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Umożliwiają one wydanie karty przez lekarza AOS w przypadku podejrzenia nowotworu złośliwego lub miejscowo złośliwego. »
- « pierwsza
- «
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- »
- ostatnia »