Separatory amalgamatu – stanowisko nr 1/VIII/2018 Komisji Stomatologicznej NRL z 29 września 2018 r.

Dodano: 5 października 2018

Komisja Stomatologiczna Naczelnej Rady Lekarskiej podtrzymuje tezy zawarte w Apelu Komisji nr 4/VII/2017 z 15 grudnia 2017 r. w sprawie podjęcia działań mających na celu właściwe wdrożenie regulacji unijnych dotyczących stosowania separatorów amalgamatu w gabinetach stomatologicznych. Oto schemat postępowania:

  1. Podmiot wykonujący działalność leczniczą, niewyłączony spod obowiązku instalacji separatora amalgamatu, zwany dalej „podmiotem”, a nieposiadający na dzień 1.01.2019 r. takiej instalacji, mógłby zadeklarować:
    1. wykonanie takiej instalacji w terminie do 3 lat;
    2. rezygnację z wykonania tej instalacji. Wówczas podmiot taki nie może zakładać i usuwać wypełnień amalgamatowych. Wyjątkiem są stany związane z pierwszą pomocą (trepanacja komory poprzez wypełnienie amalgamatowe lub sytuacja związana z separacją korzeni podczas ekstrakcji).
  2. Podmiot, o którym mowa w pkt 1a, mógłby w trakcie 3-letniego programu ostatecznie zrezygnować z instalacji i stać się (z opisanymi wyżej skutkami) podmiotem, o którym mowa w pkt 1b.
  3. W ciągu 2 lat władze publiczne nawiążą współpracę z odpowiednią liczbą „podmiotów usługowych”, które będą się rekrutować spośród podmiotów posiadających instalację separatora. Przedmiotem umowy byłoby utrzymywanie instalacji do separacji amalgamatu w zamian za refundację kosztów jej zamontowania i serwisowania.

Schemat postępowania jest zgodny z sugestiami ministra zdrowia co do wdrożenia postanowień art. 10 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego w sprawie rtęci.

Źródło: www.nil.org.pl

Pozostało jeszcze 51 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Aktualny numer nie jest dostępny w ramach twojej prenumeraty

Przejdź do Mojej Strefy i sprawdź swoje wydania

Moja strefa »

Chcesz mieć dostęp do tego wydania?

Poznaj ofertę – kliknij w poniższy guzik lub zadzwoń 22 518 29 29

Poznaj ofertę »
Słowa kluczowe:
separator amalgamatu

Najnowszy numer

Nr 43 - Marzec 2021 r.

AML 43 okladka

Sprawdź, jak długo możesz przechowywać ankiety epidemiologiczne

Dostępny w wersji elektronicznej