• WSZYSTKIE
  • 2019
  • 2018
  • 2017

Numer 21 maj 2019 r.

Dodano: 8 maja 2019

Większość rodziców nie wie, kiedy trzeba zgłosić się na pierwszą wizytę do lekarza dentysty z dzieckiem. Dlatego też pojawiają się w gabinecie za późno, dopiero wówczas, kiedy występują już objawy bólowe ze strony zębów mlecznych dziecka. To utrudnia pracę lekarza. Warto sprawdzić, jak edukować rodziców małego pacjenta, jak powinna wyglądać wizyta adaptacyjna i jak przygotować sam gabinet (str. 3).

Od 1 stycznia 2019 r. gabinety, w których jest stosowany amalgamat stomatologiczny oraz są usuwane wypełnienia z tego materiału lub zęby zawierające takie wypełnienia, muszą być wyposażone w separatory amalgamatu. Sprawa wzbudziła wiele niepokoju i kontrowersji w środowisku lekarzy stomatologów. Głos zabrała Komisja Stomatologiczna NIL, poseł na Sejm RP i Ministerstwo Zdrowia. Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat, że separatorów nie będą musiały posiadać gabinety ortodontyczne czy protetyczne, gdyż nie używają amalgamatu i nie usuwają wypełnień amalgamatowych, natomiast w dużych wielostanowiskowych placówkach wystarczy, że w urządzenie będzie wyposażone jedno stanowisko dentystyczne. Sprawdź, jak obecnie wygląda sytuacja (str. 12).

Dowiedz się także, co może sprawdzać NFZ podczas kontroli w Twoim gabinecie (str. 18) oraz jak ustanowić pełnomocnika, gdy nie możesz reprezentować swojej sprawy w sądzie osobiście (str. 20).

Lekarz powinien opracować i stosować szczegółową procedurę postępowania z odpadami medycznymi w zakresie selektywnego zbierania, transportu i wstępnego ich magazynowania. Powinien on również przygotować instrukcję selektywnego zbierania odpadów medycznych w miejscu ich powstawania. Warto skorzystać z gotowego wzoru (str. 15).

Dołącz do prenumeratorów magazynu

"Fizjoterapia funkcjonalna"

Sprawdź ofertę »
Zyskujesz:
  • Ciekawe rozwiązania przypadków medycznych
  • Niecodzienne zastosowania w terapiach fizjoterapeutycznych
  • Gotowe wzory dokumentów i pomoc eksperta

Logowanie

Adres e-mail lub login:

Hasło

Nie pamiętam hasła


wiper-pixel