Jak diagnozować dysfunkcje narządu żucia

Zaburzenia w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych oraz towarzyszące im liczne uporczywe objawy i związane z nimi dolegliwości oraz niedogodności to problem większości populacji. Często pacjent nie zdaje sobie sprawy z problemu i szuka pomocy wtedy, gdy dolegliwości bólowe są już znaczne. Długotrwale utrzymujące się objawy prowadzą do pogarszania się stanu fizycznego i psychicznego pacjenta, a w konsekwencji nawet do depresji. Aby skutecznie leczyć zaburzenia stawów skroniowo-żuchwowych, musimy postrzegać pacjenta jako całość, nie tylko skupiać się na leczeniu samych zębów.

Stomatologia minimalnie inwazyjna – opis przypadku

Coraz powszechniejsze są głosy popierające zmiany w kierunku stomatologii prewencyjnej i minimalnie inwazyjnej. Uważna analiza alternatywnych sposobów postępowania klinicznego może przedłużyć czas przeżywalności zęba poprzez spowolnienie procesu naprawa-destrukcja-naprawa.

Leczenie stomatologiczne w znieczuleniu ogólnym

Leczenie w znieczuleniu ogólnym staje się obecnie coraz częściej wybieraną metodą na przeprowadzenie leczenia stomatologicznego zarówno osób niepełnosprawnych, jak i osób zdrowych, które z różnych przyczyn nie chcą leczyć się ambulatoryjnie. Jednak zarówno pacjent, jak i placówka, w której ma być wykonany zabieg, muszą spełniać pewne warunki.

W jaki sposób leczyć chorobę okluzyjną

Okluzja wiąże się z przeciążeniami w obrębie narządu żucia, które prowadzą do niszczenia zębów. Główną przyczyną jest niedopasowanie się zębów górnych i dolnych, na przykład w okresie wzrostu, stąd wśród młodych ludzi jest tak wiele jej przypadków. Lecząc tę chorobę, należy wziąć pod uwagę nie tylko zęby, ale także mięśnie oraz stawy skroniowo-żuchwowe.

Jak w praktyce dentystycznej wprowadzić elementy profilaktyki onkologicznej

W związku ze wzrostem zachorowalności na nowotwory szczególnie istotne staje się, by lekarz dentysta poczuwał się do odpowiedzialności za zdrowie całego organizmu swojego pacjenta. Ważne jest rutynowe badanie nie tylko zębów, ale także całej jamy ustnej ze szczególnym uwzględnieniem miejsc wysokiego ryzyka, czyli tych, w których najczęściej tworzą się nowotwory. Są to język, wewnętrzna powierzchnia policzków i dno jamy ustnej.

Kobieta w ciąży w gabinecie stomatologicznym

Leczenie stomatologiczne kobiet w ciąży, mimo szerokiego dostępu do wiedzy i informacji, nadal pozostaje tematem niejasnym zarówno dla lekarza, jak i dla pacjentki. W przeprowadzonej przeze mnie wśród 315 kobiet ankiecie okazało się, że aż 34% pacjentek nie było znieczulanych do zabiegów stomatologicznych w ciąży. Zazwyczaj wynikało to z faktu, że lekarz nie chciał podać środka znieczulającego. Część kobiet w ciąży została poinformowana, że lekarz dentysta nie podejmuje się leczenia.

W jaki sposób można pomóc pacjentom z erozją szkliwa

Obecnie jeden na dwóch dorosłych pacjentów cierpi na erozję szkliwa. Powszechny wzrost tej przypadłości obserwuje się głównie u pacjentów w przedziale wiekowym 18–35 lat. Pacjentom z erozją szkliwa czy wrażliwością zębiny przychodzi z pomocą rewolucyjne serum Enlighten, zwane płynnym szkliwem.

Zamki w ortodoncji – kluczowy element stałego aparatu ortodontycznego

Zamki ortodontyczne to elementy aparatu stałego, które umożliwiają przeniesienie na zęby sił stosowanych podczas leczenia ortodontycznego. Sprawdź, czym grozi niewłaściwe ustawienie zamków, oraz jakie wady i zalety mają poszczególne rodzaje zamków.

Jak przeprowadzić zabieg wybielania zębów

Wybielanie zębów to zabieg, z którego korzystają pacjenci w różnym wieku, niezależnie od płci. Zabieg wykonywany w gabinecie zapewnia długotrwały efekt, który powinien być jedynie podtrzymywany środkami ogólnodostępnymi.

Jak skutecznie zapoznać pacjenta z profilaktyką higieny jamy ustnej

Zdrowe uzębienie i zdrowe przyzębie to najważniejsze czynniki warunkujące wydolność żucia. Dzięki prawidłowemu i systematycznemu pielęgnowaniu jamy ustnej można w ok. 50% zahamować przyrost nowych ubytków próchnicowych. Sprawdź, jak edukować swoich pacjentów.